Historia Klubu

Kolejowy Klub Sportowy Czarni Sosnowiec

Rok założenia: 1924
Barwy: biało-czerwono-niebieskie

Powstanie Czarnych Sosnowiec datuje się na kwiecień 1924. Zarejestrowano wówczas Koło Sportowe Związku Zawodowego Kolejarzy. Prowadziło ono sekcje piłki nożnej, siatkówki i strzelectwa. Pierwszym prezesem był Jan Początkiewicz, naczelnik sosnowieckiej parowozowni. W 1936 piłkarze zawansowali do rozgrywek okręgowych. Zaraz po wojnie klub otrzymał nazwę Kolejarz. W 1975 klub stracił stadion, który był położony przy dworcu Sosnowiec Południowy. Na jego miejscu wybudowano supermarket. W 1976 dochodzi do połączenia kilku klubów i powstaje klub, który nazywa się Czarni.

Od kilku lat stadion Czarnych Sosnowiec przy ul. Mireckiego nosi imię Jana Ciszewskiego, pochodzącego z tego miasta, świetnego komentatora piłki nożnej i żużla.  Zimą w latach 50-tych płytę boiska polewaliśmy wodą i powstawało sztuczne lodowisko. Graliśmy na nim w hokeja - opowiadał nieżyjący już Tadeusz Maślak, piłkarz i hokeista Stali (dziś Zagłębie) Sosnowiec, a później trener piłkarek Czarnych. Przychodził też Janek Ciszewski, ponieważ utykał na nogę, stawialiśmy go na bramce. Bronił świetnie był też świetnym kumplem - wspominał Maślak.

150 metrów od stadionu Czarnych piekarnię miał ojciec Jana Kiepury, najsłynniejszego sosnowiczanina w historii. Budynek przy dawnej ulicy Leszno został zburzony na początku lat 80. - Wiem, że brat Janka Kiepury Władysław grał na obecnym boisku Czarnych. Miał talent do piłki, czego nie można powiedzieć o Janku - mówił Marian Dziurowicz. On też urodził się i wychował niedaleko tego stadionu.

W Czarnych zaczynał piłkarską karierę jego daleki kuzyn Aleksander Dziurowicz, później bramkarz Stali i Zagłębia Sosnowiec.Właśnie na stadionie Czarnych, Stal Sosnowiec rozegrała słynny mecz z Legią Warszawa w 1955. Była beniaminkiem, ale grała świetnie i zwycięstwo z Legią dawało jej tytuł mistrza Polski. Gdy Stal strzeliła bramkę, krzyk radości kilku tysięcy kibiców rozniósł się po całym mieście. Wyrównującego gola zdobył jednak Lucjan Brychczy i to Legia została mistrzem.

5 września 1974 roku powstała sekcja piłki nożnej kobiet. Wszystko  zaczęło się od ogłoszenia zamieszczonego na łamach "Wiadomości Zagłębia", tuż po zakończeniu mistrzostw świata w piłce nożnej w RFN. Pierwsze spotkanie z chętnymi  zawodniczkami zorganizowane zostało w jednej ze świetlic tuż obok siedziby klubu. Przyjechało prawie 100 dziewczyn z całego regionu - przypomina sobie Irena Półtorak, współzałożycielka sekcji i późniejsza kierowniczka drużyny Czarnych. 22 lipca 1975 roku, niecały rok po powstaniu sekcji, w Jaworzynie sosnowiczanki przegrały 0:2. Pięć dni później zrewanżowały się i wygrały 2:1.

Pierwszą w historii bramkę zdobyła kapitan drużyny Barbara Juda z Wojkowic, na co dzień murarz. Drugą strzeliła ekonomistka z Szopienic Wanda Waniek, która, jak Kazimierz Deyna, potrafiła zdobywać bramki bezpośrednio rzutów rożnych. Od tego czasu zawodniczki Czarnych Sosnowiec aż 12 razy były mistrzyniami Polski.

Pierwsze mistrzostwo sosnowieckie piłkarki zdobyły w 1980 roku.

Czarni S-ec - Zagłębie S-ec 19.10.2017r.

KKS Czarni SosnowiecZagłębie S.A. Sosnowiec
KKS Czarni Sosnowiec 0:3 Zagłębie S.A. Sosnowiec
2017-10-19, 15:00:00

Zagłębie S.A. Sosnowiec 4:1 Bytomski Sport Sp. z o.o.
Górnik Zabrze S.S.A. 4:1 KS GTV Stadion Sląski Chorzów
GKS Gieksa Katowice S.A. 11:1 KS ROW 1964 Rybnik
BTS Rekord Bielsko - Biała 1:3 KS Rozwój Katowice
UKS Ruch Chorzów 1:3 MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski
TS Czarni Góral Żywiec 0:4 Ruch Chorzów S.A.
KKS Czarni Sosnowiec 0:5 SKS Gwarek Zabrze
TS Podbeskidzie Bielsko Biała 4:4 Tyski Sport S.A.

KKS Czarni SosnowiecMKP Odra Centrum Wodzisław Śląski
KKS Czarni Sosnowiec   MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski
2017-10-29, 11:00:00

Statystyki przedmeczowe »

Tyski Sport S.A. - Zagłębie S.A. Sosnowiec
SKS Gwarek Zabrze - TS Podbeskidzie Bielsko Biała
Ruch Chorzów S.A. - KKS Czarni Sosnowiec
MKP Odra Centrum Wodzisław Śląski - TS Czarni Góral Żywiec
KS Rozwój Katowice - UKS Ruch Chorzów
KS ROW 1964 Rybnik - BTS Rekord Bielsko - Biała
KS GTV Stadion Sląski Chorzów - GKS Gieksa Katowice S.A.
Bytomski Sport Sp. z o.o. - Górnik Zabrze S.S.A.